Zbog iznimno visokih temperatura krajem ožujka i početkom travnja, većina poljoprivrednih proizvođača ranije je krenula u sezonu. Isto tako su i biljke požurile, ušle dosta ranije u vegetaciju te tako nikad ranije privukle štetnike u polje. Sredinom travnja temperature su nam naglo pale, pa ćemo vidjeti kako će se to odraziti na biljke, ali i njihove štetnike.
Zadnjih godina, velike štete na ranom kupusu čini jedan štetnik, za kojeg proizvođači kažu da još uvijek nisu našli pravo rješenje. Kako i znamo, dosta sredstava za zaštitu bilja je ukinuto, neka jednostavno ne djeluju, a neka djeluju djelomično. Naravno, bitno je kako se i kada koristi sredstvo, stoga treba biti oprezan i na vrijeme uočiti opasnost, te reagirati.
Kupusna muha (lat. Delia radicum) je štetnik koji najveće štete čini na kupusnjačama, a pogotovo na ranom kupusu. Prezimljuje kao kukuljica u tlu, a prvi let muhe je čim temperatura tla dosegne 12°C, što je najčešće početkom mjeseca travnja. Odrasla kupusna muha slična je kućnoj muhi, sive je boje, a tijelo je dugo 5-7 mm. Ženke lete čim im se ukaže prilika, te polažu jaja na korijenov vrat ili prizemni dio biljke. Jaja su ovalnog oblika i bijele boje, a ličinke su bijele do svijetlo žute boje, dužine do 10 mm. Razvoj ličinke traje 25-30 dana, tijekom kojih učine mnogo štete na biljci. Nemaju nogu niti vidljivu glavu.
Najveće štete nastaju u travnju na ranom kupusu. Tada se ličinke hrane korijenom biljke, ubušuju se u korijen te tako prekidaju provodne snopove za kretanje asimilata u biljci. Ovaj štetnik pojavljuje se i u lipnju i kolovozu, ali su štete znatno manje. Prvi znakovi da je biljka oštećena je naglo venuće listova, a zatim i sušenje svih dijelova. Ovisno o trenutku napada, ali štete su uglavnom značajne. Jedino ako je biljka već formirala glavicu i uskoro je spremna za berbu, tek tada se može računati na nekakavu berbu.
Pokrivanje agrilom može biti jedno od rješenja, iako se često dogodi da muha prođe i pod agril. Potrebno je na vrijeme pratiti stanje u polju, po mogućnosti postaviti i pratiti stanje na žutim pločama, te pravovremeno reagirati.